ZUZANNA RACZEWSKA
- Mieszewo
- 2530363467
- 0162Z
Rolnictwo to jeden z działów gospodarki, będący jej ważną i nieodłączną częścią. Głównym zadaniem rolnictwa jest dostarczanie płodów rolnych, czyli produktów przyrody ożywionej, powstającej w glebie, wodzie lub powietrzu. Gospodarstwa zajmują się pozyskiwaniem produktów roślinnych i zwierzęcych, co jest możliwe dzięki uprawie roli i roślin, a także chowu i hodowli zwierząt. Polska na tle innych europejskich krajów wyróżnia się nieprzerwanie wysokim tempem rozwoju rolnictwa.
W miarę rozwoju gospodarki, udział rolnictwa zmniejsza się na rzecz sektorów pozarolniczych, m.in. przemysłu czy handlu. Produkcją żywności zajmują się również podmioty niezwiązane z rolnictwem. Wiele mówi się o tym, że możliwości rozwojowe rolnictwa nie są już aż tak bardzo zależne od czynników endogenicznych, związanych z uwarunkowaniami pogodowymi, a innych sektorów gospodarki i polityki makroekonomicznej.
Nieprzerwanie rolnictwo pełni jednak ważną funkcję w realizacji idei zrównoważonego rozwoju. Rolnictwo odpowiedzialne jest za wytwarzanie żywności. Obserwacje jasno pokazują, iż w najbliższej przyszłości nie będzie możliwe zastąpienie tej funkcji w pełni laboratoryjnymi czy fabrycznymi sposobami. Co więcej, wielu konsumentów coraz bardziej zyskuje świadomość żywieniową, wgłębiając się w rozumienie bezpieczeństwa żywnościowego, przez co nieprzetworzone produkty wysokiej jakości pojawiają się na półkach sklepowych coraz częściej. Jednocześnie kontrahenci szukają opinii o firmach z branży rolniczej, mając do nich ułatwiony dostęp, dzięki czemu mogą wybierać jeszcze bardziej świadomie.
Branża rolnictwa rozwija się i korzysta innowacyjnych rozwiązań oraz metod wytwarzania żywności. Dużą uwagę przykłada się do sposobu produkcji, by była ona możliwie najbardziej ekologiczna. Rolnictwo jest bowiem głównym użytkownikiem terenu i regularnie wchodzi w interakcje ze środowiskiem przyrodniczym. Celem polskiego rolnictwa jest zwiększenie produkcji żywności wysokiej jakości. Warto zaznaczyć, iż pomimo niesprzyjających warunków, w 2018 roku polskie gospodarstwa rolne wytworzyły produkcję, której wartość globalna uplasowała się na 7. miejscu w Unii Europejskiej. I ta tendencja może się utrzymywać.
Chcąc poznać bliżej firmy z branży rolnictwa, zachęcamy do zapoznania się z opiniami na ich temat w katalogu firm.