Czym jest spółka na słupa i jak działa? „Spółka na słupa” to potoczne określenie dla spółki handlowej, która ma jednego lub kilku fikcyjnych udziałowców. Zwykle są to obcokrajowcy lub osoby trzecie, niezwiązane z faktycznymi właścicielami i przez to nie ponoszące żadnej odpowiedzialności za działalność spółki.
Czytaj wpisPrzestępstwa gospodarcze narażają skarb państwa na poważne straty finansowe. Nieuczciwi przedsiębiorcy muszą liczyć się więc z surowymi karami, jeśli niezgodne z normami działania zostaną wykryte przez upoważnione do tego organy. Jednym ze sposobów omijania przepisów jest rejestrowanie spółki na słupa. To metoda bazująca często na niewiedzy i naiwności ludzi, szukających często możliwości na szybki i łatwy zarobek. Kim jest słup? Jaką funkcję w firmie pełni? Jakie konsekwencje mogą dotknąć osobę, wcielającą się w rolę słupa? Czy sprzedaż takiej spółki jest legalna? W poniższym artykule przybliżymy odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Czytaj wpisJak sprawdzić wiarygodność firmy? Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporą odpowiedzialnością za zatrudnionych w firmie pracowników oraz jej pozycję na rynku. Płynność finansowa jest w tym przypadku kluczowa, dlatego warto zadbać o to, by nie doszło do nawiązania współpracy z nieuczciwymi partnerami biznesowymi. Pomocna w tym okaże się analiza wiarygodności firmy. Jak sprawdzić dane przedsiębiorstwo i dlaczego warto robić to za przed każdym nawiązaniem współpracy z nowym podmiotem?
Czytaj wpisPłynność finansowa to jeden z podstawowych filarów każdego prawidłowo prosperującego przedsiębiorstwa. Dbałość o ten aspekt spoczywa na barkach właścicieli firm, którzy bardzo często muszą mierzyć się z nieuczciwymi kontrahentami, zwlekającymi przez dłuższy czas z różnych powodów z uregulowaniem należności za nabyte towary lub usługi. Jak walczyć z mało wiarygodnymi partnerami biznesowymi? Warto skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej.
Czytaj wpisSpółka na słupa W praktyce słupem w firmie może zostać każda osoba, która posiada zdolności do czynności prawnych. Bez względu na to, czy słupem w firmie stało się świadomie, czy padło się ofiarą kradzieży danych, pełnienie takiej funkcji jest surowo karane. Bycie członkiem lub prezesem zarządu spółki na słupa traktowane jest jako współudział w przestępstwie gospodarczym. Oczywiście słup w firmie, który udostępnił swoje dane i został mu udzielony kredyt/pożyczka, zobowiązany jest do spłacenia wszystkich należności.
Czytaj wpis