ZYSKAJ WIEDZĘ ALICJA PRZYBYSŁAWSKA
- Żórawki
- 8581887551
- 8559B
Edukacja to ogół procesów, mających na celu przekazywanie przede wszystkim dzieciom, młodzieży i młodym dorosłym wiedzy z wybranej dziedziny, a także przystosowywania ich do panujących w danym społeczeństwie zasad. Edukacja związana jest z ogólnym rozwojem umysłowym i wiedzą człowieka. Opiera się o zdobywanie zdolności fizycznych, intelektualnych oraz moralnych, które pozwalają uczniom w prosty sposób dopasowywać się do ogółu społeczeństwa. Główną rolę w edukacji odgrywają szkoły, uczelnie i inne instytucje oświatowe.
Wyróżnia się kilka rodzajów edukacji – formalna, nieformalna, nieoficjalna, akcydentalna i samoedukacja. Edukacja formalna, określana również zinstytucjonalizowaną, ma miejsce na etapie nauki w szkołach, uczelniach wyższych i pozostałych placówkach edukacyjnych, w których realizowany jest określony program nauczania. Proces edukacji formalnej zawsze dąży do uzyskania przez uczniów dyplomów, certyfikatów i zaświadczeń, potwierdzających ukończenie danego etapu szkolnictwa. Za edukację wczesnoszkolną i szkolną odpowiada w Polsce Ministerstwo Edukacji Narodowej, z kolei za edukację formalną studentów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Edukacja nieformalna to proces kształtowania trwający całe życie. O ile w placówkach edukacyjnych także można posiąść wiedzę o różnych postawach i wartościach, to głównie za sprawą zdobywania doświadczenia, czerpania z wpływów środowiska oraz informacji ze środków masowego przekazu, przyswaja się takie dane. Przykładem edukacji nieformalnej, odbywającej się poza placówkami edukacyjnymi, są liczne konkursy edukacyjne, projekty, filmy, słuchowiska, gry oraz szeroko pojęta edukacja rozrywkowa.
Edukacja nieoficjalna jest podobna do formalnej, jednak nie prowadzi do uzyskania certyfikatów czy dyplomów. Placówki edukacyjne tego typu obecne są w firmach, organizacjach pozarządowych, klubach sportowych, związkach zawodowych i innych. Samoedukacja, jak sama nazwa wskazuje, to proces samodzielnego uczenia się, bez korzystania z pomocy szkół, uczelni i pozostałych placówek edukacyjnych. Edukacja akcydentalna czerpie natomiast z sytuacji i wydarzeń losowych, pozwalając uczyć się z własnych doświadczeń.